Shrnutí 32. kola Primera División

Radost Espanyolu (© marca.es)

Dvaatřicáté ligové kolo začalo výhrou Espanyolu nad Alavésem, Barcelona ve výrazně oslabené sestavě remizovala bez branek v Huesce, Atlético bylo nad síly Celty Vigo a městské derby vyšlo lépe Seville, která porazila Betis. Leganés hrál s Realem Madrid 1-1.

Valladolid remizoval s Getafe, Athletic přestřílel Rayo Vallecano a Real Sociedad se v derby rozešel smírně s Eibarem.

Villarreal veze body z Girony, Valencia přehrála Levante.

13.04.19 13:00 Espanyol 2:1 Deportivo Alavés
Branky: 19. A. Giner Pedrosa , 47. V. Laguardia Cisneros (vlastní) – 56. J. Calleri

Espanyol využil nejisté formy Alavésu, který ztratil body počtvrté v řadě, a porazil baskického soupeře poměrem 2-1.

Utkání nebylo v celkovém měřítku příliš atraktivní, dlouho však platilo, že více pro vítězství dělali domácí. Pedrosa to po skvělém uvolnění od Melenda potvrdil v prvním poločase i gólově, na začátku druhé půle si navíc srazil Borjovu přihrávku do vlastní sítě Laguardia.

Hosty vrátil do utkání Calleri a celý Alavés výrazně ožil a začal o sobě dávat vědět i v ofenzivě. Rolan měl nejblíže k vyrovnání, podobně jako Wakaso v úplném závěru ale neuspěl. Espanyol se štěstím těsný náskok udržel.

13.04.19 16:15 Huesca 0:0 FC Barcelona

Méně vytížení fotbalisté Barcelony nevyužili možnosti zaujmout Ernesta Valverdeho, překopaná jedenáctka Katalánců remizovala v Huesce 0-0.

Na favoritovi bylo vidět, že sestava, v níž chyběla řada opor včetně Lionela Messiho, které Valverde šetří na odvetu Ligy mistrů proti Manchesteru United, není sehraná. Nezáživná první půle proto nabídla jednou šanci, v níž Santamaría vychytal Dembélého.

Vyrovnaný duel pokračoval i po změně stran. Ofenzivní hody se nekonaly, kromě tyče Umtitiho nebylo ve vápnech příliš vzruchu. Bez větších příležitostí proto střetnutí dospělo k bezbrankové remíze, která více vyhovuje Barceloně, neboť má před Atléticem dostatečný náskok, zatímco Huesca pokračuje na posledním místě tabulky.

13.04.19 18:30 Atlético Madrid 2:0 Celta de Vigo
Branky: 42. A. Griezmann , 74. Á. Morata Martín

V utkání mezi Atléticem a Celtou Vigo se potvrdilo postavení obou celků v tabulce, domácí Madriďané berou tři body po vítězství 2-0.

Celta Vigo doplatila na špatnou koncovku z prvního poločasu. Tečovanou ránu Maxiho skvěle vyrazil Oblak levou rukou a Boudebouzovi akrobatickou dorážku prozměnu pravou. Na slovinského brankáře si nepřišel přízemní střelou ani Boufal. V závěru prvních 45 minut se postavil k přímému kopu Griezmann a nachytal Rubéna Blanca precizní střelou na jeho stranu - 1-0.

Odvetná polovina hrací doby už měla červenobílé barvy, což potvrdil ve formě hrající Morata druhým gólem po úprku obraně a kličce Rubénovi. Griezmann v podobné situaci ztroskotal na obránci, který zastoupil již překonaného Rubéna. V platnosti zůstal rezultát 2-0.

13.04.19 20:45 Sevilla 3:2 Real Betis
Branky: 26. M. El Haddadi Mohamed , 59. Pablo Sarabia , 63. F. Vázquez  – 55. G. Lo Celso , 82. C. Tello Herrera

Sevillské derby nezklamalo a nabídlo elektrizujících 90 minut, během kterých padlo pět branek. Tři z nich patřily domácí Seville, která tak vrátila soupeři prohru z prvního vzájemného mače sezóny.

Úvod utkání i první šance patřily Betisu. Špatná malá domů vyhnala třicet metrů z branky Vaclíka, jenž nedokázal míč naplno odehrát, zmocnil se ho Jesé, který ale zvolil slabou střelu na místo přihrávky na zcela volného Canalese. Vaclíka zastoupil Jesús Navas. Sevilla naproti tomu první příležitost využila, Sarabia posadil přesný centr na Munirovu hlavu a stadion propukl v jásot. Domácích bylo najednou plné hřiště a tváří v tvář proti Ben Yedderovi se famózním zákrokem blýskl Pau.

Hned na začátku druhého poločasu vyzkoušel Vaclíka z úhlu Lo Celso, sám se na českého brankáře řítil o chvíli později Jesé, jehož Vaclík skvěle vychytal. Proti umístěné střele Lo Celsa do protipohybu už však byl bezmocný. Sevilla rychle získala ztracené vedení zpět. Povedenou týmovou akci zakončil Sarabia. Poté si vzal slovo Fran Vázquez, proti jehož ráně z dvaceti metrů neměl Pau nárok - 3-1. Na druhé straně opět zastavil Jesého Vaclík. V 82. minutě vsítil kontaktní branku Tello z bezchybného přímého kopu. Na víc už hosté nedosáhli, Sevilla triumfovala 3-2.

14.04.19 12:00 Real Valladolid 2:2 Getafe
Branky: 30. S. Guardiola Navarro , 69. E. Ünal (z pen.) – 14. M. Arambarri Rosa , 90. J. Molina Vidal (z pen.)

Fotbalová neděle začala v La Lize remízou mezi Valladolidem a Getafe, což je výsledek, který bezpochyby více hraje do karet hostům, kteří dohrávali v oslabení.

Že na Zorrille nebude nuda, to ukázala už čtrnáctá minuta, kdy z dálky napřáhl Arambarri a jeho skvostná střela zaplula přesně k tyči. Po půlhodině bylo srovnáno. Ideální centr ze strany sice zakončil Guardiola stehnem, přesto přesně.

Komplikaci znamenalo pro hosty vyloučení Oliveiry z 63. minuty, zvláště když o chvíli později zahrál rukou Djené a nařízenou penaltu s přehledem proměnil Enes Ünal. Valladolid mohl přidat pojistku, po rohu Getafe se hra rychle obrátila a Nacho s Waldem běželi sami na brankáře. Míč sice skončil v síti, jenže druhý jmenovaný byl příliš rychlý a zakončil po přihrávce Nacha z ofsajdu. Absurdní zkrat přišel Pucelu draho, v poslední akci zápasu totiž rozhodčí nařídil spornou penaltu ve prospěch Getafe a Jorge Molina nezaváhal. Valladolid hloupým způsobem odmítl zvýšení na 3-1 a trestuhodně přišel o dva body, které mohly mít cenu zlata.

14.04.19 14:00 Athletic Club 3:2 Rayo Vallecano
Branky: 2. I. Williams Arthuer , 50. I. Williams Arthuer , 72. R. García Escudero  – 45. A. Moreno Lopera , 85. R. de Tomás Gómez

Skvělé utkání mezi Athleticem a Rayem na San Mamés přineslo šance, góly, kontroverzi a vítězství, které znovu posílilo pozici Lvů v boji o Evropu, zatímco Rayo utrpělo další ránu v boji o přežití.

Hned z první standardní situace ze druhé minuty otevřel tečovanou střelou skóre Williams. Následně byla domácím dopřána výhoda pokutového kopu, sám faulovaný Raúl García ale neproměnil. V poslední minutě poločasu propadl centr až k Álexi Morenovi, jenž střelou na zadní tyč vyrovnal.

Krátce po návratu ze šaten přišly rozhodující chvíle. Williams svým druhým gólem vrátil Athleticu vedení a minutu na to byl vyloučen po druhé žluté kartě Advíncula. Když Raúl García přízemní ranou zvýšil na 3-1, bylo hotovo. Nic na tom nezměnila ani trefa De Tomáse pět minut před koncem. Athletic vedení uhájil a slaví důležitou výhru.

14.04.19 16:15 Real Sociedad 1:1 SD Eibar
Branky: 1. J. Jiménez López  – 85. J. Jordán Moreno

Real Sociedad propásl možnost znovu se vrátit do kontaktu s nejlepší šestkou týmů La Ligy a s Eibarem remizoval 1-1.

Hned v první minutě domácí na Anoetě dobře zakombinovali a Juanmi bleskově otevřel skóre. Jestliže fanoušci očekávali, že jejich miláčky rychlý zásah nakopne, pak museli být po zbytek zápasu hodně rozhořčení.

Real Sociedad totiž usnul na vavřínech a jen sledoval, jak se na jejich branku valí jeden útok za druhým. Eibar měl zařazenu vyšší rychlost, kterou však často brzdila špatná koncovka, případně smůla, jako když ve druhé půli během chvíle dvakrát zněla branková konstrukce Rulliho svatyně. Až v 85. minutě bylo učiněno spravedlnosti za dost, a to vskutku exkluzivním způsobem. Přímý kop Joana Jordána byl dokonalý. Real Sociedad může být rád za bod, aktivnější a lepší hra Eibaru byla odměněna jen částečně.

14.04.19 18:30 Girona 0:1 Villarreal
Branky: 7. S. Chukwueze

Villarreal nastupoval do utkání v Gironě s vědomím, že pokud zvítězí, posune se mimo sestupové pásmo na úkor Valladolidu. A to se posádce Žluté ponorky povedlo.

Už v sedmé minutě Chukwueze potvrdil skvělou formu poslední doby a podél Bona poslal balón do sítě. Na Montilivi se hrál vyrovnaný duel, v němž bylo několik zajímavých situací v obou vápnech, avšak už bez gólového efektu.

Girona pokračuje ve velkém trápení před vlastním publikem, kde prohrává jedno utkání za druhým. Villarreal si naopak výrazně polepšil.

14.04.19 20:45 Valencia 3:1 Levante
Branky: 2. S. Mina Lorenzo , 57. G. Ganchinho Guedes , 63. S. Mina Lorenzo  – 56. C. Soler Barragán (vlastní)

Valencia vedená skvělým Guedesem nedala Levante šanci a stala se vítězem derby přesvědčivě 3-1.

Mnoho fanoušků ještě neusedlo na své místo na tribuně a Valencia už vedla. Ve druhé minutě zahrál Guedes, jenž nastoupil na pozici podhrota, kde si mohl užívat volnosti a byl doslova bolehlavem hostující obrany, standardní situaci přímo na Santi Minu a domácí se radovali.

Valencia měla navrch, přesto přišel v 56. minutě první a poslední zádrhel v podobě vlastní branky Solera. Rozpaky měly na Mestalle jepičí život, křížná rána Guedese o pár desítek vteřin později znovu strhla vedení na stranu Netopýrů. V rychlém sledu se podruhé prosadil Mina a uzavřel gólový účet večera. Valencia si napravila reputaci po prohře ve Vallecas, naopak problémy Levante se každým kolem prohlubují...

15.04.19 21:00 Leganés 1:1 Real Madrid
Branky: 45. J. Silva  – 51. K. Benzema