Shrnutí 10. kola Primera División

Radost hráčů Villarrealu (© marca.es)

Desáté kolo začalo vysokým vítězstvím Villarrealu nad Alavésem, Leganés konečně dosáhl první výhry, a to na úkor Mallorcy.

Valladolid přetlačil Eibar a Atlético Athletic.

Celta Vigo nestačila na Real Sociedad, Granada prohloubila problémy Betisu.

Espanyol poprvé triumfoval pod vedením Pabla Machína, a to na hišti Levante. Sevilla naplno bodovala proti Getafe.

Osasuna neprohrála doma ani potřicáté v řadě, když zdolala Valencii.

25.10.19 21:00 Villarreal 4:1 Deportivo Alavés
Branky: 13. K. Toko Ekambi , 66. K. Toko Ekambi , 84. G. Moreno Balaguero , 90. J. Ontiveros Parra  – 50. L. Pérez Martínez

Villarreal potvrdil jedinečnou střeleckou formu a probral se z noční můry, kterou pro něj Alavés v posledních třech letech, kdy stadion Ponorky dobyl, představoval. Domácí slaví výhru 4-1.

Po prvním poločase to na tak vysoké vítězství nevypadalo, byť Villarreal dobře nakročil, když Toko Ekambi dostal skvělý pas za obranu a svůj nájezd zakončil mimo dosah brankáře.

Alavés byl ve druhém dějství odvážnější a díky znovuzrozenému střelci Lucasi Pérezovi srovnal krok, a to po parádních nůžkách. Jenže poté už úřadovali jen domácí, kteří se mohli pochlubit velmi dobrou efektivitou v zakončení. Toko Ekambi jim v 66. minutě vrátil vedení, které v závěru ještě vylepšili Gerard Moreno a tečovaným přímým kopem Ontiveros.

26.10.19 16:00 Leganés 1:0 Mallorca
Branky: 31. M. Braithwait

Leganés na desátý pokus zabral a může se radovat z prvního vítězství sezóny. Obětí Okurek se stala Mallorca, která naopak nedokázala navázat na senzační skalp Realu Madrid.

Dočasný trenér Luis Cembranos tak hned v úvodním střetnutí poznal opojnou chuť triumfu. Zasloužil se o něj Martin Braithwaite, k němuž po půlhodině hry propadl míč na zadní tyč a domácí útočník si s ním věděl rady.

Zatímco v prvním poločase nebyla Mallorca horším týmem, druhé dějství bylo pod kontrolou Leganésu. Braithwaite mohl přidat další zásah, do cesty se mu postavilo břevno. Leganés i tak těsný náskok udržel a má tolik potřebné tři body.

26.10.19 18:30 Real Valladolid 2:0 SD Eibar
Branky: 10. S. Guardiola Navarro , 39. M. Karim

Valladolid po dobrém výkonu nedal šanci Eibaru a baskického soka zdolal zaslouženě 2-0.

Eibar obvykle soupeři nijak cestu za body neulehčuje, tentokrát se mu však nedařilo a jeho hra neměla potřebnou úroveň a kvalitu. V největší šanci zkazila Mendilibarově partě radost branková konstrukce, zdálo se však nevyhnutelné, že výhru urve Valladolid.

Pucela dokonale vycházela hra na brejky a už první poločas ovládla dvěma góly. Nejprve se prosadil Guardiola a na konci Salisu, jenž byl společně s Óscarem Planem nejlepším mužem na trávníku. Body po právu zůstávají na Zorrille.

26.10.19 21:00 Atlético Madrid 2:0 Athletic Club
Branky: 28. S. Ñíguez , 64. Á. Morata Martín

Diego Simeone se rozhodl posadit neproduktivního Diega Costu na lavičku a Ángel Correa dokonale využil šanci, když dvěma asistencemi řídil triumf Atlética nad Athleticem.

Jestliže hra Los Colchoneros je v letošní sezóně často kritizována, tak dnes jí nebylo moc co vytknout. To ostatně potvrdil i potlesk, který tým po konečném hvizdu slyšel z tribun.

Saúl v prvním a Morata ve druhém poločase využili nabídky Correy, aby srazili do kolen soupeře, který toho na Metropolitanu příliš nepředvedl. Athletic pokračuje v ofenzivním trápení, naopak Atlético se bodově dotáhlo na první Barcelonu, jež však má odložené El Clásico k dobru.

27.10.19 11:00 Celta de Vigo 0:1 Real Sociedad
Branky: 82. A. Isak

Celta Vigo má problémy se střílením branek, na což doplatilo i v souboji s Realem Sociedad. Baskům stačil k vítězství pozdní gól Isaka, který je posunul na druhé místo tabulky.

Kdyby měl Santi Mina přesnější zakončení, mohli mít domácí na Balaídosu nakročeno po první půli k vítězství. Jenže útočník Celty zklamal ve dvou šancích, v jedné mu v radosti zabránila branková konstrukce.

Celta mohla litovat po změně stran, kdy ztratila kontrolu nad zápasem. Po dvou rychlých žlutých kartách byl vyloučen Pape Cheikh a Erreala využila početní výhodu v 82. minutě, kdy jí zajistil tři body střídající Isak.

27.10.19 13:00 Granada 1:0 Real Betis
Branky: 61. Á. Vadillo Cifuentes

Na Los Cármenes se potvrdilo, že zatímco Granada je ve velké pohodě, Betis stále nemůže najít formu, která by se slučovala s nároky La Ligy a ambicemi Verdiblancos.

Granady díky jediné brance Vadilla, které bylo dosaženo po hodině hry, nejen že prohloubila potíže Betisu, pod jehož trenérem Rubim se začíná kývat židle, ale hlavně sebe samu posunul na senzační první místo tabulky.

Nejde o náhodu, Granada působí kompaktním dojmem, jde o tým, který věří ve své schopnosti, nikoliv o nesmělého nováčka. Na obou stranách zvonila během utkání tyč, výhra Granady je zaslouženým vyústěním.

27.10.19 15:00 Levante 0:1 Espanyol
Branky: 38. B. Espinosa Zúñiga

V gólově velmi chudém kole se i utkání mezi Levante a Espanyolem rozhodlo na základě jediné branky. Té dosáhli hosté, kteří se tak radují z důležitých tři bodů.

Espanyol tak zareagoval na sobotní vítězství Leganésu, které poslalo Pericos na poslední místo tabulky, tím nejlepším možným způsobem. Pablo Machín má první úspěch od příchodu na lavičku Espanyolu a ukázal, že může být tou správnou sázkou.

Klíčová byla 39. minuta zápasu a rohový kop Espanyolu, po kterém si našel míč Bernardo Espinosa. Aitor si sice na míč sáhl, ovšem ne natolik, aby mu zabránil v cestě do sítě. Hosty v prvním poločase podržel klíčovým zákrokem Diego López, jinak příliš práce neměl. Espanyol slaví.

27.10.19 17:30 Sevilla 2:0 Getafe
Branky: 69. J. Hernández Balcázar , 78. L. Ocampos

Sevilla znovu měla problém s proměňováním šancí, přesto obranu Getafe ve druhém poločase přece jen pokořila a soupeře z Madridu zdolala 2-0.

Getafe toho na Pizjuánu mnoho nepředvedlo. Dopředu bylo takřka neviditelné a v obraně mělo potíže, které často musel hasit Soria, jako tomu bylo v prvním poločase proti nejlepší příležitosti Nolita.

Sevilla byla lepší i po změně stran, Banegův pokus skončil na tyči a neuspěl ani Ocampos s dorážkou. Góly začaly padat až v závěrečné dvacetiminutovce. Chicharito si sám před Soriou poradil mazácky, poté se blýskl Ocampos, když si podél brankáře skvěle podkopl balón a následně ho poslal do prázdné svatyně. Vaclík byl vyzkoušen až v nastaveném čase a dvakrát obstál. Bodové konto Sevilly je zaslouženě o tři dílky bohatší.

27.10.19 20:00 Osasuna 3:1 Valencia
Branky: 34. O. Sanjurjo Mate , 48. C. Castro García , 80. P. Estupiñán Tenorio  – 14. R. Moreno Machado

Valencia se přidala na již velmi dlouhý seznam týmů, které nedokázaly uspět na El Sadaru. Osasuna v domácím prostředí neprohrála ani potřicáté v řadě, famózní šňůru vyšperkovala skalpem Netopýrů v poměru 3-1.

Byli to právě hosté, kdo šel rychle do vedení, když Gameiro krásně ustlal obránci a našel na malém vápně Rodriga, který už měl snadnou úlohu. Jenže to bylo ze strany Valencie v první půli vše. Situaci jí navíc zkomplikovalo vyloučení Rodriga za úder loktem do obličeje Estupiñána. Na branku Jaumeho se valil jeden útok za druhým. Brankář hostů se několikrát předvedl parádním zákrokem, proti hlavičce Oiera už byl bezmocný.

Podobně ho krátce po změně stran pokořil Rubén García a Osasuna byla na koni. Deset minut před koncem vyrazil Jaume míč k Estupiñánovi, jenž ho poslal do horního rohu branky 3-1. Úžasná jízda Osasuny před vlastním publikem nebere konce.

18.12.19 19:00 FC Barcelona 0:0 Real Madrid

El Clásico s pořadovým číslem 243 vítěze nenašlo, na Camp Nou se zrodila bezbranková remíza, se kterou mohou být spokojeny oba týmy. Real Madrid získal bod na půdě soupeře a Barcelona udržela při bodové rovnosti a lepším skóre první místo tabulky.

Základní sestavy byly podle očekávání s jednou výjimkou, na poslední chvíli totiž vypadl ze hry kvůli horečce Sergio Busquets.

Utkání nezklamalo, pokud jde o nasazení. To bylo maximální od prvních minut, hra měla spád. V prvním poločase byl mírně lepším týmem Real Madrid, v nejlepší šanci Casemirovu hlavičku zlikvidoval na brankové čáře Piqué. S volejem Valverdeho si proadil Ten Stegen. Na druhé straně byl hlavní postavou Lionel Messi, při jehož dorážce ale rovněž zastoupil brankáře obránce, a to Sergio Ramos. V závěru pak poslal Messi geniální oblouček na Jordi Albu, levý bek ale v šanci selhal a netrefil prostor mezi třemi tyčemi.

Podobný obrázek pokračoval i po změně stran. Dlouho byly k vidění jen náznaky šancí jako v případě Messiho, kterému se netradičně nepovedlo zkrotit míč, nebo Balea, který střílel po rychlém brejku mimo. Podobně dopadl Luis Suárez.

Hodně intenzivní, avšak ne až tak pohledné a ofenzivní El Clásico, skončilo po 17 letech bezbrankovou remízou.