Shrnutí 18. kola Primera División

Hráči Eibaru (© marca.es)

Poslední kolo letošního kalendářního roku začalo jasnou výhrou Eibaru nad Granadou. Barcelona neměla problém s Alavésem, Sevilla navázala na skvělou venkovní formu výhrou na Mallorce.

Villarrealu stačila jediná branka k vítězství nad Getafe, Valladolid remizoval s Valencií.

Leganés si vyšlápl na Espanyol, Osasuna v parádní přestřelce podlehla Realu Sociedad a Betis Atléticu. Levante bylo nad síly Celty Vigo.

20.12.19 20:00 SD Eibar 3:0 Granada
Branky: 21. S. Enrich Ametller , 26. E. García Martínez , 87. T. Inui

Eibar půjde do vánoční přestávky v dobré náladě, v lize dokázal přerušit sérii špatných výsledků a zdolal Granadu 3-0.

A co více, Baskové konečně našli svoji ztracenou tvář a vrátili se k hernímu stylu, který je v posledních letech zdobil. Na Ipurue tak předvedli intenzivní a přímý fotbal, který jim už v prvním poločase přinesl dva slepené góly, když se prosadili Sergi Enrich a Kike García.

Granada prožila skvělý rok, jeho zakončení se jí ale nepovedlo. V Eibaru se trápila, měla problémy v obraně i útoku. Nejblíže ke gólu měla v závěru, kdy Machís a Álex Martínez orazítkovali brankovou konstrukci. Místo toho udeřil potřetí Eibar. Inui pečetil na 3-0.

21.12.19 12:00 Mallorca 0:2 Sevilla
Branky: 20. D. Santos Silva , 63. É. Banega (z pen.)

Sevilla po dvou bodových ztrátach zabrala a vítězstvím 2-0 potvrdila svoji pozici nejbližšího pronásledovatele Barcelony a Realu Madrid. Mallorca naproti tomu pokračuje v problémech na hranici sestupového pásma.

Mallorca už v páté minutě mohla a měla jít do vedení, Kubovým ideálním pasem na hranici malého vápna ale Lago pohrdl, když míč nepochopitelně poslal nad branku. Sevilla zahrozila technickou střelou Ocampose, kterou s námahou zneškodnil Reina. Ve 22. minutě domácí brankář nejistě vyběhl po rohovém kopu a Diego Carlos otevřel skóre. Domácí se marně dožadovali faulu. Od té chvíle se hra často přerušovala, z nudy vybočila jen střela Budimira těsně vedle a neuznaná branka stejného hráče kvůli těsnému ofsajdu.

Po hodině hry přišlápl Baba Joana Jordána, na což upozornil VAR a nařízenou penaltu střelou doprostřed proměnil Banega. Sevilla si dobře rozehraný zápas vzít nenechala a vrací se do Andalusie se třemi body do tabulky.

21.12.19 15:00 FC Barcelona 4:1 Deportivo Alavés
Branky: 14. A. Griezmann , 45. A. Vidal Pardo , 69. L. Messi , 75. L. Suárez Díaz (z pen.) – 56. P. Pons Riera

Barcelona potěšila v posledním ligovém zápase roku 2019 na Camp Nou fanoušky přesvědčivou výhrou 4-1 nad Alavésem.

Po prvním poločase vedli domácí zásluhou zásahu Antoina Griezmanna a křížné ráně Artura Vidala 2-0 a nic nenasvědčovalo tomu, že by se mělo konat drama. Jenže během krátkého úseku druhého poločasu přece jenom zavládly z pohledu domácích pochybnosti.

Hlavičkující Lucas Pérez totiž snížil a hned na to minul prázdnou branku po neshodě Ter Stegena s obranou Aleix Vidal a Duarte hlavičkoval z ideálního místa těsně mimo. Odpor hostů ukončil až Lionel Messi svou nechytatelnou střelou přesně k tyči. V závěru ještě přidal Luis Suárez čtvrtý gól z pokutového kopu za nepovolenou hru rukou. Barcelona přejela Alavés 4-1.

21.12.19 17:30 Villarreal 1:0 Getafe
Branky: 52. M. Gómez Bordonado

Mohlo jich být více, nakonec ale Villarrealu stačil k triumfu nad Getafe jediný gól, kterého dosáhl na začátku druhé půle Moi Gómez.

Villarreal měl po většinu zápasu převahu i šance, jenže mu dlouho trvalo, než poslal míč do sítě. V prvním poločase k tomu měli blízko svými hlavičkami z malého vápna Trigueros a Gerard Moreno, avšak první jmenovaný trestuhodně poslal balón nad a druhém pokazilo radost břevno.

Krátce po změně stran se blýskl individuální akcí v obležení dvou obránců Toko Ekambi, jehož zakončení sice Soria zneškodnil, proti dorážce Moie Gómeze už byl bez šance. Definitivní KO znamenalo pro Getafe vyloučení Olivery po hodině hry. Villarreal měl řadu možností, jak skóre navýšit, v koncovce mu ale dnes nebylo přáno. I tak se raduje ze zisku tří bodů.

21.12.19 20:00 Real Valladolid 1:1 Valencia
Branky: 83. S. Guardiola Navarro  – 90. M. Vallejo Galván

Valladolid se po stovkách minut konečně dočkal vstřelené branky, která však neměla hodnotu tří bodů, neboť Valencia na Zorrille dokázala v poslední minutě nastavení srovnat krok.

První poločas nabídl jen boj bez šance, po návratu z kabin ale utkání ožilo, a to zejména zásluhou domácího outsidera, který několikrát prověřil Jaumeho. Brankář Valencie ovšem pokaždé našel na šance Valladolidu odpověď ve formě skvělých zákroků.

V samotném závěru vytáhl i povedený přímý kop Guardioly, systém VAR ale odhalil, že tak učinil až za brankovou čárou. Valladolid se dostal do vedení, které v nervózním závěru nedokázal udržet. V hodině dvanácté totiž Manu Vallejo určil, že body se po výsledku 1-1 budou dělit.

22.12.19 11:00 Leganés 2:0 Espanyol
Branky: 11. M. Braithwait , 54. Y. En-Nesyri

Leganés si přilepšil na úkor Espanyolu, jehož herní projev začíná být pro fanoušky utrpením. Domácí na stadionu Butarque zaslouženě vyhráli 2-0.

Už v prvním poločase byl mezi týmy propastný rozdíl. Zatímco domácí hráli sebevědomě a s nadšením, hosté jako by byli v letargii, ze které je neprobudil ani krásný kousek Braithwaitea. Útočník Okurek si v otočce parádně zpracoval přihrávku od Óscara a pod padajícím Diegem Lópeze otevřel gólový účet. Navázat na něj mohl před přestávkou En-Nesyri, v tutovce selhal.

Espanyol ukázal první známku života až v 48. minutě, Campuzanovi volej po centrovaném míči nesedl. Byl to tak Leganés, kdo přidal druhou branku, prosadil se En-Nesyri. Okurky v utkání o naději porazily bezkrevný Espanyol 2-0.

22.12.19 13:00 Osasuna 3:4 Real Sociedad
Branky: 45. A. Hernández Umpiérrez , 48. L. Ávila , 84. L. Ávila  – 15. M. Oyarzabal Ugarte , 18. C. Portugués Manzanera , 28. M. Ødegaard , 79. A. Isak

Osasuna a Real Sociedad ukázaly fanouškům, jak zábavných a strhujicích může devadesát minut na stadionu být. V sedmigólové přestřelce byli úspěšnější hosté ze San Sebastiánu, ani Osasuna se ale nemá za co stydět.

Úvodní pětačtyřicetiminutovka se změnila v další exhibici Martina Ødegaarda. Norský záložník připravil úvodní trefu Oyarzabalovi, za kterou rychle následoval gól Portua, aby po půlhodině korunoval svůj výkon dokonalým přímým kopem, Herrera byl bez šance.

Osasuna je týmem, který se nesmíří s prohrou za žádných okolností, a tak ještě do poločasu přišlo snížení po hlavičce Aridaneho. Velmi rušný zápas pokračoval i ve druhém dějství, Chimy Ávila se prosadil i přes obránce a efektním i efektivním obloučkem korigoval už na 2-3. Červená karta pro Roncagliu za úder loktem do tváře Le Normanda a následný gól Isaka ještě definitivně nerozhodly. Chimy Ávila totiž dalším parádním technickým kouskem, kdy si balón nadhodil přes obránce a hlavou zaznamenal kontaktní branku, zdramatizoval závěr, v němž si Erreala nemohla být ani proti oslabenému soupeři ničím jistá. Protože ale arbitr zákrok na Méridu jako penaltový naoznačil, hubený náskok hosté udrželi.

22.12.19 15:00 Real Betis 1:2 Atlético Madrid
Branky: 90. M. Bartra Aregall  – 58. Á. Correa , 84. Á. Morata Martín

Atlético po téměř třech měsících vyhrálo venkovní zápas, obětí Madriďanů se stal Betis, jehož pozitivní šňůra naopak byla utnuta.

První půlhodina patřila Betisu, v nejlepší šance zmařilo Feddalovu hlavičku břevno. I domácí ale zachránila branková konstrukce, a to v 35. minutě, kdy utíkal na Joela sám Morata, brankář Betisu ale dokázal jeho pokus vytlačit na tyč.

Lépe si vedl ve druhé půli Correa, jenž si položil Joela a zakončil do prázdné branky. Betis si vytvořil velký tlak, Canalesova střela se otřela o tyč a hostům ještě několikrát zatrnulo. Úlevu jim přinesla až nonšalantní patička Moraty po centru Correy, která definitivně otupila snahu Betisu, Bartrův gól z nastaveného času, který po konzultaci s VARem platil, přestože mu předcházela evidentní hra rukou, už znamenal jen úpravu skóre. Atlético se raduje z výhry 2-1.

22.12.19 17:30 Levante 3:1 Celta de Vigo
Branky: 60. R. Martí Salvador , 70. R. Martí Salvador , 90. B. Mayoral Moya  – 12. I. Aspas Juncal
22.12.19 20:00 Real Madrid 0:0 Athletic Club

Kromě Athleticu se Realu Madrid postavily v posledním utkání La Ligy v roce 2019 i tyče, proto favorit s baskickým soupeřem jen remizoval 0-0.

Brankovou konstrukci během utkání orazítkovali hned tři fotbalisté Realu Madrid. Kroos zakončil své sólo do břevno, podobně dopadl ve druhém poločase hlavičkující Nacho a po něm i střídající Jović.

Domácí měli po většinu utkání jasnou převahu, ale nedařilo se jim v koncovce. Když už střely mířily do prostoru branky, zachytil je spolehlivý Unai Simón. Athletic měl nejblíže k brance v prvním poločase, Williams ztroskotal na Courtoisovi. Real Madrid kvůliu špatné koncovce a smůle jen remizoval s Athleticem, rok zakončí na prvním místě tabulky osamocená Barcelona.