Shrnutí 36. kola Primera División

En-Nesyri pomohl Leganésu k vítězství (© marca.es)

Celta Vigo porazila mistrovskou Barcelonu, Real Madrid pálil přesněji než Villarreal, Sevilla doma utrpěla debakl od Leganésu, Rayo prohrálo na hřišti Levante a sestupuje, Espanyol nedal šanci Atléticu, v baskickém derby nestačil Alavés na Real Sociedad.

Getafe se přiblížilo milionům z Ligy mistrů výhrou nad Gironou, Eibar byl nad síly Betisu a Valladolid se dostal ze sestupových příček vítězstvím nad Athleticem.

Huesca inkasovala od Valencie šest branek a je druhým sestupujícím.

03.05.19 22:00 Sevilla 0:3 Leganés
Branky: 8. Y. En-Nesyri , 20. M. Braithwait , 82. Ó. Rodríguez Arnaiz

Sevilla propásla možnost dostat Getafe pod tlak a připravila se o velkou část nadějí na postup do Ligy mistrů, když doma nečekaně prohrála s Leganésem.

Větší motivaci zvítězit měli domácí, první poločas však bylo na hřišti jediné mužstvo, a sice Leganés. Brathwaite ve dvou šancích zklamal, lépe si vedl En-Nesyri po chybné rozehrávce Promese, proti jeho umístěné střele neměl Vaclík nárok. Na 2-0 pro hosty zvýšil nedlouho poté Brathwaite. Pizjuán si žádal reakci Sevilly, ta ale nepřišla, protože stejný obraz hry se přenesl i do druhé půle a své umění musel předvést Vaclík.

Sevilla poprvé vystrašila Cuéllara až v 78. minutě, střela Bryana olízla břevno. Leganés potvrdil zasloužené vítězství gólem Óscara, kterému nedokázal na brankové čáře zabránit Jesús Navas. Okurky stylově dosáhly matematické jistoty záchrany, Sevilla utrpěla další velkou ránu ve snaze dosáhnout na miliony z Ligy mistrů.

04.05.19 14:00 Levante 4:1 Rayo Vallecano
Branky: 14. J. Gómez Campaña , 43. R. Nunes Vezo , 85. D. Remeseiro Salgueiro , 90. E. Bardhi  – 71. Á. García Rivera

Levante získalo v boji o záchranu půdu pod nohama, když zdolalo Rayo vysoko 4-1. Pro Madriďany naopak znamená vysoká prohra takřka jistý pád do Segundy.

Domácí byli na Ciutat odměněni za větší aktivitu už dvakrát v prvním poločase. Nejprve se ve vápně odrazil míč ke Campañovi, jenž ho uklidil do sítě, a poté se blýskl perfektní hlavičkou po rohovém kopu Vezo. Mezitím Morales zahodil ve 30. minutě pokutový kop, jeho střelu doprostřed zneškodnil Alberto.

Rayo po změně stran ožilo a po snížení Álvara Garcíi prožívalo své nejlepší chvíle v zápase. Jeho naděje však utnulo vyloučení Embarby po dvou žlutých kartách. Levante v přesile góly Jasona a Bardhiho výsledek ještě přikrášlilo a zvítězilo jasně 4-1.

04.05.19 17:15 Espanyol 3:0 Atlético Madrid
Branky: 45. D. Godín (vlastní), 52. B. Iglesias Quintas , 89. B. Iglesias Quintas (z pen.)

Atlético Madrid nevyužilo možnost zajistit si stříbrnou příčku v tabulce, na stadionu Espanyolu prohrálo vysoko 0-3.

Zatímco Madriďané budou z výsledku i předvedené hry zklamaní, pro Espanyol jde obojí povzbudivou zprávou, mužstvo stále ukazuje touhu poprat se o Evropou, byť jeho pozice není výhodná.

V nastaveném čase první půle srazil centrovaný míč do vlastní sítě Godín, gól Espanyolu hodně pomohl. Zvláště s přihlédnutím k faktu, že nedlouho po návratu ze šaten přidal Borja druhý po skvělém pasu Melenda. V poslední minutě zbytečně fauloval Juanfran Puada a Borja z pokutového kopu uzavřel střeleckou listinu utkání.

04.05.19 19:30 Deportivo Alavés 0:1 Real Sociedad
Branky: 24. M. García Sánchez (vlastní)

Alavés se v baskickém derby na Mendizorroze musel sklonit před Realem Sociedad, který šťastně zvtězil nejtěsnějším možným výsledkem.

O osudu střetnutí rozhodla 25. minuta, kdy vypálil Willian José a jeden z obránců srazil míč mimo dosah bezmocného brankáře. Alavés nebyl horším týmem, v koncovce však neměl potřebnou přesnost.

Vyzdvihnout je potřeba výkon gólmana Realu Sociedad Rulliho, jenž si v utkání připsal několik těžkých a klíčových zákroků. Právě díky svému strážci svatyně hosté těsný náskok udrželi a do San Sebastiánu se vracejí s třemi body v kapse.

04.05.19 21:45 Celta de Vigo 2:0 FC Barcelona
Branky: 67. M. Gómez González , 88. I. Aspas Juncal (z pen.)

Fotbalisté Celty Vigo přivítali mistrovskou Barcelonu uličkou slávy, což však byla poslední známka respektu vůči mistrovi letošní sezóny. Na hřišti jej dokázala Celta zaskočit výhrou 2-0.

Tři získané body mají pro Celtu cenu zlata, neboť znamenají takřka jistou záchranu. Pravda, Ernesto Valverde vsadil na jedenáctku, která byla složena takřka výhradně z méně vytížených fotbalistů a už po šesti minutách na trávníku navíc musel nuceně střídat Dembélé, to ale na zásluze Celty nic neubírá.

Po nepříliš záživné první půli se domácí po změně stran zlepšili a díky pohotovému voleji Maxiho šli do vedení. V závěrečné fázi zahrál rukou Wagué a Iago Aspas z penalty potvrdil vítězství Celty. Vítězství, které má hodnotu dalšího roku mezi španělskou smetánkou.

05.05.19 13:00 Getafe 2:0 Girona
Branky: 16. J. Molina Vidal , 77. Á. Rodríguez Díaz

Na zeleném pažitu se sny občas plní a Getafe je tomu svému velmi blízko. Výhra nad Gironou dává Azulones velkou výhodu v boji o miliony z Ligy mistrů a jejich účast mezi evropskou smetánkou nabírá reálné obrysy.

Pro Gironu je naproti tomu porážka dalším krokem vzad. Jeho bolestivost může navýšit případný úspěch Valladolidu v později hraném střetnutá. Varovný je i obraz hry, jaký Katalánci na Coliseu ukázali.

Getafe totiž bylo prakticky po celých 90 minut lepším a agresivnějším týmem. Dva podobné góly Jorge Moliny ze 17. a Ángela ze 78. minuty to potvrdily i výsledkově. Bono nemohl na jejich přesné střely po zemi dosáhnout. Coliseum propuklo v jásot, Getafe se osamostatnilo na čtvrtém místě tabulky.

05.05.19 15:00 SD Eibar 1:0 Real Betis
Branky: 45. J. Valdés Díaz

Eibar porazil Betis díky jediné brance José Ángela, přeskočil dnešního soupeře v tabulce a uchoval si šanci umístit se mezi prvními sedmi celky tabulky.

Utkání na stadionu Ipurua patřilo brankářům. Dmitrović i Joel předvedli řadu velmi dobrých zákroků, první jmenovaný v 67. minutě dokonce zneškodnil pokutový kop Lo Celsa.

To už v době, kdy domácí díky tvrdé přízemní střele José Ángela na vzdálenější tyč vedli. Další zklamání Betisu neodvrátil ani v závěru Jesé Rodríguez. Setiénova parta je ze hry o poháry, Eibar v ní zůstává.

05.05.19 17:15 Real Madrid 3:2 Villarreal
Branky: 2. M. Díaz Mejía , 40. J. Vallejo Lázaro , 49. M. Díaz Mejía  – 11. G. Moreno Balaguero , 90. J. Costa Jordá

Real Madrid potěšil dobrým výkonem fanoušky na Bernabéu, kde v pohledném zápase porazil Villarreal 3-2.

Úvod utkání byl hodně divoký. Už ve druhé minutě chybovala hostující obrana a Mariano přesným zakončením trestal. V podstatě identická situace nastala na druhém konci hřišti, o vyrovnání se postaral Gerard Moreno. Vedení vrátil Realu Madrid krátce před pauzou Vallejo, jenž využil odraženého míče ke snadné brance.

Přesné přízemní centr ze 49. minuty skončil gólem Mariana. Na obou stranách bylo ve druhém dějství k vidění několik dalších šancí, ujala se až ta Jaume Costy z nastaveného času. Obránce Villarrealu precizně zakrouti balón do horního rohu branku, Courtois byl v roli diváka. Vítězství ale slaví Real Madrid.

05.05.19 19:30 Real Valladolid 1:0 Athletic Club
Branky: 21. W. Rubio Martín

Valladolid stráví nadcházející týden mimo sestupové pásma, do kterého vítězstvím 1-0 nad Athleticem poslal Gironu.

Tábor Pucely slaví, Athletic smutní, protože prohra ještě více komplikuje snahu protlačit se do Evropy. A co hůře, Lvi jako by se na dnešní utkání ani nedostavili, jejich výkon byl tristní.

Zejména v první půlhodině měli domácí jasně navrch, krásná rána Walda to přenesla i do gólového stavu. Jednobrankové vedení si Valladolid pohlídal až do konce a trpěl při tom daleko méně, než by se vzhledem ke kvalitě Athleticu očekávalo.

05.05.19 21:45 Huesca 2:6 Valencia
Branky: 66. G. Melero Manzanares , 90. A. Gallar Falguera (z pen.) – 2. D. Wass , 16. R. Moreno Machado , 20. S. Mina Lorenzo , 32. S. Mina Lorenzo , 40. X. Etxeita Gorritxategi (vlastní), 51. R. Moreno Machado

Huesca propadla beznaději až příliš brzo a přejel ji vlak jménem Valencia. Netopýři poslali šestigólovým přídělem Huescu do druhé ligy a sami si vylepšili pozici ve snaze skončit na čtvrtém místě.

Hráči Huescy jako by rezignovali na záchranu už před výkopem. Na jejich branku se valil jeden bolestivý útok za druhým a všechny končily gólem v síti. Už po prvním poločase vedla Valencia 5-0. Wass zakončil svůj únik přesnou střelou, stejně tak Rodrigo a nemýlil se z dobré pozice ani Santi Mina. Stejný fotbalista zvýšil snadným doklepnutím už na 4-0 z pohledu hostů a před pauzou pečetil manitu vlastní gól Etxeity.

Ve druhých 45 minutách ubrala Valencia na tempu a přidala už jen jeden gól, a to po krásné akci, kterou načal dloubáček za obranu z kopačky Ferrana. Melero a Gallar alespoň částečně zmírnili hrozivé skóre na konečných 2-6. Huesca se La Ligou loučí po jediné sezóně.