Shrnutí 8. kola Primera División

Radost hráčů Realu Sociedad (© marca.es)

Real Sociedad dobyl v derby stadion Athleticu, Eibar vyhrál v Gironě a dobrou formu hostů potvrdilo i Levante na hřišti Getafe. Až Alavés uspěl v domácím prostředí, a to překvapivě triumfem nad Realem Madrid. Leganés zdolal Rayo. Barcelona počtvrté v řadě ztratila, tentokrát remízou ve Valencii.

Valladolid přehrál dalšího nováčka Huescu, Atlético Betis.

Sevilla si poradila se Celtou Vigo a Espanyol jako jediný udržuje stoprocentní bilanci, jeho sílu poznal trápící se Villarreal.

05.10.18 21:00 Athletic Club 1:3 Real Sociedad
Branky: 32. I. Muniain Goñi  – 30. M. Oyarzabal Ugarte (z pen.), 47. L. Sangalli Fuentes , 74. M. Oyarzabal Ugarte (z pen.)

Real Sociedad i s výrazně oslabenou jedenáctkou dobyl San Mamés a po výhře 3-1 se stal králem baskického derby, v němž kromě branek nebyla nouze ani o žluté karty.

Rozhodčí jich vytáhl celkem jedenáct, což dokazuje, že se hrálo s maximálním nasazením. Góly začaly padat po půlhodině, kdy až VAR zpětně odhalil faul I. Martíneze na Sangalliho a Oyarzabal nařízený pokutový kop proměnil. Athletic však o minutu později vyrovnal. Míč propadl až k Muniainovi, jenž poprvé a naposledy rozjásal Katedrálu.

Hned po příchodu z kabin totiž ukázal v souboji s obráncem techniku i sílu Zubeldia, jehož centr proměnil v gól Sangalli. Poslední gól padl opět z penalty. Yeray chyboval a Unai Simón musel vše hasit faulem, Oyarzabal se ani tentokrát nemýlil. Závěrečný tlak domácích se do výsledku nijak nepromítl, Real Sociedad i přes početné absence vyhrál v Bilbau 3-1.

06.10.18 13:00 Girona 2:3 SD Eibar
Branky: 40. C. Stuani Curbelo , 42. C. Stuani Curbelo  – 12. C. Días Barbosa de Oliveira (z pen.), 45. A. Arbilla Zabala , 72. S. Enrich Ametller

Hráči Girony a Eibaru nabídli fanouškům na stadionu Montilivi krásné fotbalové představení, při kterém se obecenstvo ani na chvíli nenudilo. Šťastnější byli po útočném střetnutí hosté z Eibaru.

Zejména první poločas nedal příznivcům vydechnout. Eibar šel do vedení Charlesem z penalty za ruku, na kterou musel upozornit VAR. Systém videorozhodčího byl v akci několikrát. Jestliže někdo odešel na přestávkový párek před koncem prvního poločasu, musel litovat. Girona dvěma trefami Stuaniho skóre otočilo, poslední slovo však patřilo Eibaru, který vyrovnal v nastavení po rohovém kopu Arbillou.

Ve druhém dějství přece jen tempo poněkud upadlo, přesto platilo, že kdokoliv mohl v kterékoliv chvíli vsítit branku. Povedlo se to hostům, Enrich hlavičkoval ve velmi těžké pozici, ale naprosto přesně. Girona se snažilo skóre srovnat, což se jí nepovedlo. Strhující střetnutí skončilo výhrou Eibaru 3-2.

06.10.18 16:15 Getafe 0:1 Levante
Branky: 60. E. Bardhi

Levante zvítězilo podruhé v řadě, tentokrát na půdě Getafe, kde vstřelil jediný gól střídající Bardhi, samozřejmě z přímého kopu, jak je u tohoto fotbalisty obvyklé.

Prvních 45 minut nabídlo velké množství faulů, hra nemělo tempo, což vyústilo v poměrně nudný poločas, ze kterého vybočila snad jen chyba Postiga, kterou napravil skvělým zákrokem proti Maksimovićovi Oier.

Podobný obrázek platil i ve druhém dějství. Až po hodině hry se Bardhi opřel do přímého kopu tak, že lépe to zkrátka nešlo. Soria se natahoval, jak mohl, ale nebylo mu to nic platné. Krásný gól. Druhou zajímavou situací byla tyč trefená Toñem. Další vzrušení, snad s výjimkou červené karty pro Portilla, nepřišlo a konečný hvizd zněl sladce hostům z Valencie.

06.10.18 18:30 Deportivo Alavés 1:0 Real Madrid
Branky: 90. M. García Sánchez

Herní a střelecké trápení Realu Madrid neskončilo ani na Mendizorroze, naopak krizi Lopeteguiho výběru prohloubila porážka 0-1.

Byl to již obvyklý výkon Realu Madrid poslední doby. Hra neměla tempo, útočné trio se nedokázalo dostávat do příležitostí, a tak čas plynul a Alavés bez větších problémů držel remízový stav.

S tím se však outsider nespokojil, a když dostal v poslední minutě nastaveného času možnost kopat roh, šel štěstí naproti. Chybné vyběhnutí Courtoise znamenalo odražený míč k Manu Garcíovi, jemuž zbývalo jen balón mírně trknout do sítě takřka z brankové čáry. Alavés senzační výhrou po bojovném výkonu opět o něco zhoršil situaci Julena Lopeteguiho, jehož mužstvo čeká na vstřelený gól už více něž čtyři zápasy a téměř sedm hodin.

06.10.18 20:45 Leganés 1:0 Rayo Vallecano
Branky: 14. G. Carrillo

První utkání mezi Leganésem a Rayem Vallecano v nejvyšší soutěži skončilo lépe pro Okurky, které zaslouženě zvítězily 1-0.

Byl to důležitý souboj o to, kdo si polepší v tabulce, neboť oba kluby potřebují body jako sůl. Jenže Rayo jako by si vážnost situace neuvědomovalo a v prvních dvaceti minutách o sobě vůbec nedalo vědět. Leganés naopak vstřelil gól zásluhou Carrillo a měl i další dvě solidní šance, ty už ale neproměnil.

Ve druhé půli mělo Rayo jedinou příležitost ke srovnání, Medrán poslal míč ze standardní situace do břevna. Slabý výkon Míchelových svěřenců nemohl stačit na dobrý výsledek, cenné body bere Leganés, který se díky nim odpoutal od posledního místa tabulky.

07.10.18 12:00 Real Valladolid 1:0 Huesca
Branky: 28. R. Alcaraz Jiménez

Valladolid potvrdl skvělou formu a v bitvě nováčků získal díky jediné trefě Alcaraze tři veledůležité body. Pucela před reprezentační přestávkou nasbírala za poslední čtyři kola deset bodů a ze dna tabulky se posunulo do horní poloviny.

Trenér Huescy Leo Franco překopal základní sestavu, jenže sázka na změny mu nevyšla. Bývalý brankář Atlética Madrid tak možná prožívá poslední hodiny či dny ve funkci, neboť další prohra definitivně může zlomit důvěru, kterou mu vedení před sezónou dalo.

Utkání na Zorrille bylo hodně bojovné, žádné útočné hody se ostatně ani očekávat nedaly. První a zároveň poslední branka však stála za to, Alcaraz se prosadil mistrovským přímým kopem. Huesca byla směrem dopředu bezzubá, a tak Pucele nedělalo problémy hlídat si náskok až do konce.

07.10.18 16:15 Atlético Madrid 1:0 Real Betis
Branky: 74. Á. Correa

Nepříliš žáživný duel na stadionu Wanda Metropolitano rozhodl střídající Ángel Correa, jehož branka přihrála vítězství Atléticu.

Betis měl sice častěji míč na kopačkách, jenže jako mnohokrát v letošní sezóně vlastně nevěděl, co si s ním má počít. První poločas uběhl bez jakéhokoliv vzrušujícího okamžiku.

Druhá půli už byla zábavnější, a to výhradně díky domácím. Kaliniće ještě zastavila tyč, ale Rodriho prozměnu Pau López, ale 74. minutě se přece jen urodilo. Correa po zemi zamířil přesně, Pau byl tentokrát bez šance. Hlídat si těsný náskok, to je královská disciplina Atlética, které to zvládlo i tentokrát. Betis zaslouženě prohrál 0-1.

07.10.18 18:30 Sevilla 2:1 Celta de Vigo
Branky: 39. Pablo Sarabia , 61. W. Ben Yedder  – 85. S. Boufal

Sevilla se po prohře s Krasnodarem v Evropské lize rychle vzpamatovala a v domácí soutěži porazila Celtu Vigo.

Na Pizjuánu to přitom v úvodní půli byli hosté, kdo měl lepší šance. V té nejlepší vychytal Sista Vaclík. A tak udeřilo na druhé straně. Jesús Navas nacentroval přesně na Sarabiu, jehož hlavička měla potřebnou rychlost i přesnost.

Po hodině hry předvedli domácí rychlou kombinaci, Sarabia nesobecky předložil míč Ben Yedderovi, jenž na rozdíl od chvíle předtím, kdy po obrovském kiksu Roncaglii minul, uspěl. Celtě zkomplikovalo situacu vyloučení Araúja po dvou žlutých kartách, zásluhou povedené střely Boufala se sice hosté vrátili do hry, více už však nestihli.

07.10.18 18:30 Espanyol 3:1 Villarreal
Branky: 7. H. Pérez , 79. S. Darder Moll , 90. P. Piatti  – 45. K. Toko Ekambi

Ani Villarreal nedokázal narušit stoprocentní domácí bilanci Espanyolu, Žlutá ponorka pokračuje v trápení a na RCDE Stadium zaslouženě prohrála.

Espanyol dal svému soupeři v prvním poločase lekci, jak se dostávat do šancí. Tu první Borja Iglesias neproměnil, ale druhou už Hernán Pérez ve vedení přetavil. Iglesias měl na kopačce pojistku, a to hned ve dvou dalších případech, ale Asenjo chytal skvěle a byl jednoznačně nejlepším mužem Villarrealu. Zejména jeho zákroky umožnily nečekané vyrovnání Ekambiho na konci půle.

Hosté nestíhali domácím ani ve druhém dějství, zdálo se jen otázkou času, kdy se Espanyol vrátí do vedení. Dokázal to v 79. minutě, z oblasti penaltového puntíku mířil přesně Darder. V nastaveném čase ještě vylepšil náskok Katalánců Piatti. Espanyol smetl Villarreal, jehož kouč Javi Calleja začíná mít nejistou pozici.

07.10.18 20:45 Valencia 1:1 FC Barcelona
Branky: 2. E. Garay  – 23. L. Messi