Shrnutí 9. kola Primera División

Radost hráčů Alavésu (© marca.es)

Alavés se dočasně posunul výhrou ve Vigu na první místo tabulky, o den později ho musel přepustit Barceloně, která přestřílela Sevillu. Real Madrid naopak prohloubil svoji krizi prohrou s Levante. Valencia se proti Leganésu musela spokojit s remízou a nerozhodný výsledek se zrodil i v mači Villarreal - Atlético.

Rayo v madridském derby nestačilo na Getafe. V další regionální bitvě mezi Eibarem a Athleticem se body dělily, Huesce nepomohla ani změna trenéra a po prohře s Espanyolem zůstává poslední. Valladolid veze body z hřiště Betisu.

Pondělní dohrávka mezi Realem Sociedad a Gironou gól nepřinesla.

19.10.18 22:00 Celta de Vigo 0:1 Deportivo Alavés
Branky: 58. T. Pina Isla

La Liga má nového lídra, byť jeho prvenství bude mít jepičí život, protože už zítra jej vystřídá Barcelona či Sevilla. Na nejvyšší metě však přenocuje Alavés, který dobyl stadion Celty Vigo.

Zatímco Baskové navázali na senzační skalp Realu Madrid, Celta Vigo nevyhrála popáté v řadě a nad budoucností Antonia Mohameda se stahují první mračna. Alavés měl lepší vstup do utkání a Jony byl metr od gólového potvrzení. Poté domácí ožili a po zbytek poločasu měli navrch, ale Pacheca vlastně kromě rány Aspase skutečně neohrozili.

Po hodině hry se už skóre měnilo, zaspání obrany využil Tomás Pina. Domácí se snažili o vyrovnání a blízko mu byli Boufal a Brais, v obou případech se zaskvěl Pacheco. Dobře organizovaný Alavés bere tři body a prohoubil pochybnosti fanoušků Celty.

20.10.18 14:00 Real Madrid 1:2 Levante
Branky: 72. M. Vieira da Silva Júnior  – 6. J. Morales Nogales , 13. R. Martí Salvador (z pen.)

Real Madrid sice po osmi hodinách hry konečně vstřelil branku, jenže radost ani úspěch mu to nepřineslo. Blancos v lize znovu prohráli, tentokrát v domácím prostředí s Levante.

Uběhla jen čtvrthodina a na Bernabéu vedli hosté již 2-0. Nejprve využil zaváhání Varana Morales, aby o chvíli později zahrál domácí stoper rukou a nařízenou penaltu proměnil Roger. Až za nelichotivého stavu se Lopeteguiho parta probrala, ale dvakrát se jí do cesty postavilo břevno a jednou skvělý Oier proti Lucasovi.

Po změně stran přišla snižující trefa Marcela, Benzema měl na kopačce vyrovnání, jenže poslal svůj zakroucený pokus jen do tyče. Závěr už byl z pohledu favorita křečovitý, Levante senzační vítězství uhájilo a popostrčilo Julena Lopeteguiho směrem k propasti. Pozice kouče Realu Madrid je hodně oslabena a další dny ukážou, jestli dostane od klubového šéfa Florentina Péreze další šanci.

20.10.18 17:15 Valencia 1:1 Leganés
Branky: 85. J. Gayá Peña  – 63. G. Gumbau Garriga (z pen.)

Valencia se posedmé v devíti zápasech letošní ligové sezóny rozešla se soupeřem smírně. A stejně jako v několika předchozích případech, i dnešní remíza s Leganésem je pro Netopýry ztrátou, která nezapadá do výpočtů.

Leganés odehrál svůj klasický zápas, kdy pečlivě brání a je připraven vyrážet do rychlých brejků. Valencia dlouho nedokázala na dobře pracující defenzivu hostů vyzrát, a když už, hasil nebezpečí spolehlivý Pichu Cuéllar.

První změna stavu tak nastala až po změně stran, kdy VAR odhalil nešikovný faul Garaye, nařízenou penaltu proměnil Gumbau. Valencia srovnala Gayovým tečovaným pokusem pět minut před koncem a na poslední chvíli měla ještě dvě solidní příležitosti, obrat však dokonat nedokázala. Průměrný zápas skončil dělbou bodů.

20.10.18 19:30 Villarreal 1:1 Atlético Madrid
Branky: 65. M. Pérez Martínez  – 51. Filipe Luis

Utkání mezi Villarrealem a Atlético vítěze nenašelo, a tak si oba soupeři připisují do ligové tabulky jeden bod, který má větší hodnotu pro Atlético.

A to nejen pro to, že jej získalo na horké půdě Estadio de la Cerámica, nýbrž proto, že za něj z velké části vděčí Janu Oblakovi. Slovinský gólman opět svůj tým podržel při šancích Gerarda Morena či Carlose Baccy.

Villarreal si za výkon ve druhém poločase zřejmě zasloužil zvítězit, když na Filipeho branku po standardce dokázal rychle navázat šťastným srovnání Maria Gaspara po několika odrazech, ale proti byl právě Jan Oblak.

20.10.18 21:45 FC Barcelona 4:2 Sevilla
Branky: 2. P. Coutinho Correia , 12. L. Messi , 63. L. Suárez Díaz (z pen.), 88. I. Rakitić  – 79. Pablo Sarabia , 90. L. Muriel

Barcelona se vrátila na vítěznou vlnu a sesadila Sevillu z prvního místa tabulky výsledkem 4-2. Kaňkou na zápase je pro Katalánce ošklivé zranění Lionela Messiho.

Neuběhly ani dvě minuty a Tomáš Vaclík byl odsouzen do role diváka, který mohl jen přihlížet, jak Coutinhova technická rána po skvělém pasu Messiho mezi obránce zapadá přesně do vzdálenějšího rohu branky. Sevilla mohla vzápětí srovnat krok, Aranu zastavila tyč. A tak udeřilo na druhé straně, na 2-0 zvýšil Messi, jenž ale musel o chvíli později po pádu na ruku s poraněným loktem střídat.

Hra Barcelony odchodem největší hvězdy utrpěla, Sevilla toho však nedokázala využít. Blízko ke kontaktnímu gólu měl André Silva, Ter Stegen ale úchvatným zákrokem gólu zabránil a poradil si i s dorážkou Vázqueze. Prakticky z protiútoku podrazil Vaclík Luise Suáreze a sám faulovaný nařízený pokutový kop s přehledem proměnil. Tečovaná střela Sarabii znamenala jen kosmetickou úpravu skóre, větším problémům opět předešel Ter Stegen další dvojicí senzačních zákroků v rychlém sledu proti Sarabiovi a Ben Yedderovi. Konečnou podobu daly výsledku v rušném závěru góly Rakitiće a Muriela.

21.10.18 13:00 Rayo Vallecano 1:2 Getafe
Branky: 73. R. de Tomás Gómez  – 63. D. Foulquier , 67. S. Akieme Rodríguez (vlastní)

Třicet devět faulů, deset žlutých a jedna červená karta... Rayo Vallecano a Getafe si v nedělním derby nci nedarovaly, šťastnější byli po konečném hvizdu hosté, kteří uspěli poměrem 2-1.

První poločas nabídl hodně nepřesností a neustálé fauly, takže hra neměla tempo. Možná i proto rozhodčí Melero López nastavil jen několik vteřin, aby fanoušci zbytečně netrpěli.

Druhé dějství bylo zajímavější a přišly i góly. Hlavičky Foulquiera a vlastní branka Akiemeho znamenaly v rychlém sledu získané vedení 2-0 pro Getafe. Nepříliš povedená střela De Tomáse přeskočila Soria a rázem bylo sníženo. Zápas se zvrhl v neustálé zdržování a karetní fauly, v nastaveném čase byl vyloučen Trejo. Na výsledku 1-2 z pohledu Raya se už nic nezměnilo.

21.10.18 17:15 SD Eibar 1:1 Athletic Club
Branky: 17. C. Días Barbosa de Oliveira (z pen.) – 21. I. Williams Arthuer

Athletic ani tentokrát nepřesvědčil a získaný bod je jedinou dobrou zprávou z derby na půdě Eibaru, který si zasloužil více.

Eibar šel po čtvrthodině do vedení z pokutového kopu, na který musel upozornit VAR. Faul I. Martíneze na Enriche potrestal Charles. Athletic bleskově zareagoval, Aduriz šikovně posunul na Williamse, jenž s přehledem uklidil míč do sítě.

Mendilibarovi svěřenci měli po zbytek utkání navrch, jenže gólově se už prosadit nedokázali. Žehrat mohou na špatnou koncovku, která je připravila o vítězství. To by průběhu střetnutí odpovídalo více, Athletic se bude muset v příštích týdnech hodně zlepšit, aby mohl pomýšlet na vyšší cíle než boj o záchranu.

21.10.18 19:30 Huesca 0:2 Espanyol
Branky: 41. B. Iglesias Quintas , 64. B. Iglesias Quintas

Franciscova etapa na lavičce Huescy nezačala dobře. Aragonci prohráli s Espanyolem a pokračují na posledním místě tabulky Primera División.

To kontrastuje s Espanyolem, který naopak získal další tři body, díky nimž se drží na samotné špici tabulky. Rubi dokázal z Katalánců udělat seriózní mužstvo, které věří v sebe samo, což se projevuje na hře i výsledcích.

První radost Espanyolu přinesla 41. minuta, kdy rychlou souhru zakončil ze snadné pozice Borja. Stejný útočník v 64. minutě přeloboval vyběhnutého brankáře Huescy a pečetil triumf Espanyolu. Mario Hermoso ho mohl ještě vyšperkovat, z přímého kopu však orazítkoval břevno. Espanyol potvrdil lepší formu a vyhrál 2-0.

21.10.18 21:45 Real Betis 0:1 Real Valladolid
Branky: 35. A. Regal Angulo

Když Valladolid vstoupil do ligy čtyřmi zápasy bez vstřelené branky, mnozí jej považovali za jasného adepta na opětovný návrat do Segundy. Jenže Pucela se neskutečně zvedla a také dnes se postarala o překvapení, když dobyla stadion Betisu.

Betis se naopak trápil, jako se mu to letos stalo už několikrát. Držel míč na kopačkách, jenže jeho kombinace nepřinášely kýžený efekt. A tak přestože se v podstatě celé střetnutí bránil, ve skutečnosti Valladolid ani příliš netrpěl.

Jediný gól vstřelil v prvním poločase Antoñito, jenž tak zakončil povedenou týmovou akci. Betis může žehrat na chybu rozhodčích, kteří přehlédli penaltovou ruku Ünala, ale větším problémem Verdiblancos je nudná hra bez nápadu. Valladolid vytlačil Real Madrid z nejlepší šestky a stráví následující dny na pohárových příčkách.

22.10.18 22:00 Real Sociedad 0:0 Girona