Shrnutí 22. kola Primera División

Carlos Fernández (© marca.es)

Realu Madrid stačil jediný gól k výhře v derby proti Atléticu, uspěla i Barcelona proti Levante. Granada přetlačila Espanyol, který zůstává poslední.

Mallorca podlehla Valladolidu, Valencia si poradila se Celtou Vigo.

Leganés zaskočil Real Sociedad, Eibar si rozdělil s Betisem po bodu, Athletic doma nestačil na Getafe.

Villarreal zdolal Osasunu, Sevilla jen remizovala s Alavésem.

01.02.20 13:00 Granada 2:1 Espanyol
Branky: 38. D. Machís Marcano , 46. C. Fernández Luna  – 27. R. de Tomás Gómez (z pen.)

Všude dobře, doma nejlépe. Granada se po téměř měsíci vrátila na domácí stadion a za podpory hlasitého publika zdolala Espanyol těsně 2-1.

Espanyol utkání dobře rozehrál, když šel do vedení z velmi kontroverzního pokutového kopu, který byl nařízen za údajný faul Duarteho na De Tomáse. Sám postižený se ujal exekuce a nazaváhal. Granada vyrovnala před pauzou, fantastický pas Carlose Fernándeze využil Machís. O dvě minuty dříve překopl na druhé straně Darder z malého vápna prázdnou branku...

Po dvaceti vteřinách druhého poločasu domácí dokonali obrat. Machís skvěle zabojoval u rohového praporku, našel Carlose Fernádeze, jenž balón nádherně zakroutil do šibenice. Od té doby se bojovalo o střed pole, výjimkou byla další šance aktivního De Tomáse, jemuž se postavila do cesty tyč. Granada těsný náskok uhájila.

01.02.20 16:00 Real Madrid 1:0 Atlético Madrid
Branky: 56. K. Benzema

Na prvním místě tabulky zůstane i další týden Real Madrid. Zidaneho parta i přes nevýrazný výkon v prvním poločase zvládla vítězne městské derby proti Atléticu Madrid. O všem rozhodl jediný gól Benzemy.

Real Madrid začal aktivně, ale při dvou nepřesných pokusech Sergia Ramose Oblak zasahovat nemusel. S postupujícím časem začali být nebezpečnější hosté. Vitolo vyzkoušel Courtoise, při šanci Correy zastoupila Belgičana tyč a v závěru půle zakončoval znovu Correa, v nejlepší šanci sám před Courtoisem poslal míč těsně vedle.

Deset minut po změně stran předvedl Real Madrid rychlou akci po ose Vinícius, Mendy a Benzema a posledně jmenovaný se zapsal jako první na listinu střelců. Real Madrid si vedení hlídal a dovedl střetnutí do úspěšného konce. Atlético pokračuje v ofenzivních problémech.

01.02.20 18:30 Mallorca 0:1 Real Valladolid
Branky: 56. E. Ünal

Valladolid si stejně jako před třemi měsíci poradil s Mallorcou a nadechl se pořádné porce čerstvého vzduchu. Pro ostrovany jde naopak o tvrdý direkt.

Zápas dvou týmů ohrožených sestupem nenabídl příliš pohledný fotbal. Po většinu času se bojovalo o střed pole, oběma celkům dělalo problémy vymyslet a zrealizovat finální přihrávku.

A tak bylo čím dál jasnější, že rozhodnout může jediná branka. Krátce po začátku druhého poločasi jí dosáhl Enes Ünal. Nejnebezpečnějším pokusem domácích byla dalekonosná rána Valjenta. A když Kubo v závěru netrefil zařízení, zvedli radostí ruce nad hlavu fotbalisté Valladolidu.

01.02.20 21:00 Valencia 1:0 Celta de Vigo
Branky: 77. C. Soler Barragán

Valencia se poprvé v sezóně posunula na čtvrtou příčku, se kterou jsou spojeny miliony z Ligy mistrů. Netopýrům k tomu pomohly tři body, které vyválčili v utkání proti Celtě Vigo.

Celta může litovat, protože byla favoritovi vyrovnaným soupeřem. Přesto nedokázala uspět a její situace v tabulce se každým kolem více komplikuje.

Valencia nastoupila i s Florenzim, jehož povedenou ránu skvělým zákrokem zlikvidoval Rubén. I Celta byla nebezpečná, avšak nedokázala to promítnout do skóre. To se po asistenci Rodriga povedlo domácím čtvrthodinu před koncem. Svůj stý start v lize si osladil Carlos Soler vítěznou trefou. Valencia bere tři důležité body.

02.02.20 12:00 Leganés 2:1 Real Sociedad
Branky: 49. K. Omeruo , 90. Ó. Rodríguez Arnaiz  – 20. A. Isak

Fotbalová neděle začala překvapivou výhrou Leganésu nad Realem Sociedad, která dává Okurkám právo snít o záchraně v nejvyšší soutěži.

Real Sociedad nechal na lavičce klíčové opory Ødegaarda, Oyarzabala i Williana Josého, přesto šla do šaten po první půli ve výhodě, dobrou střeleckou formu potvrdil Isak. Stejný hráč byl poté zřejmě faulován ve vápně, jenže rozhodčí ani po konzultaci s kolegou u videa na penaltový puntík překvapivě neukázal.

Šlo o klíčový moment, protože nedlouho po úvodu druhého dějství domácí vyrovnali technickou střelou Omerua, která zapadla do sítě od tyče. Když už se zdálo, že vytrvalost domácích nebude odměněna, zakroutil v nastaveném čase Óscar nádherně svůj přímý kop do horního rohu svatyně. Leganés se bodově dotáhl na sedmnáctou Mallorcu a pokračuje v honbě za setrváním mezi elitou, která se dlouho zdála jako předem prohraná...

02.02.20 14:00 SD Eibar 1:1 Real Betis
Branky: 15. F. Orellana Valenzuela (z pen.) – 7. N. Fekir

Na Ipurue se vše podstatné odehrálo v úvodní čtvrthodině, kdy Eibar i Betis vstřelily po gólu, což znamená dělbu bodů po výsledku 1-1.

Zápas měl strhující úvod. Fekir po signálu po rohovém kopu z první napálil míč tak dokonale, že jeho dráhu zastavila až síť. Álex Moreno mohl rychle zvýšit, branku minul. A tak přišel trest. Betis zbytečně riskoval při rozehrávce, což vyústilo v chybu Edgara, kterou hasil jen za cenu faulu. Z odpískané penalty vyrovnal Orellana. Poté tempo opadlo a hra se často přerušovala.

Atraktivita střetnutí se vrátila ve druhé půli, kdy se oba týmy střídaly v šancích. Přestože jich bylo k vidění mnoho, žádná se už neujala. Bod toho pro Eibar ani Betis příliš neřeší, jako poražený si ale ani jeden z nich nezasloužil odejít.

02.02.20 16:00 Athletic Club 0:2 Getafe
Branky: 36. D. Suárez Suárez , 50. J. Mata Arnaiz (z pen.)

Urputný zápas mezi Athleticem a Getafe nenabídlo pohledný fotbal, což nebude vadit hostům, kteří se vracejí do Madridu se třemi body v kapse.

Zejména v prvním poločase mělo Getafe zápas plně pod kontrolou, domácí jako by se na hřiště dostavili až v průběhu druhé půle. A přestože Getafe mělo problém dostat se do šance, orámovalo poločasovou přestávku dvěma góly.

V zavěrečné fázi první půle otevřel skóre po povedené akci, ve které byl ústřední postavou, Damián, hned po příchodu z kabin vyhodnotil rozhodčí ruku jednoho z domácích obránců jako penaltovou, z puntíku se nemýlil Mata. Athletic se mohl vrátit do zápasu po ráně Ibaie, jenže balón se odrazil od břevna na čáru. Spolu se šancí Adurize v samotném závěru, kdy uzdravený veterán špatně trefil míč, šlo v podstatě o jediný moment, kdy mohla být narušena cesta Getafe k vétězství.

02.02.20 18:30 Sevilla 1:1 Deportivo Alavés
Branky: 77. L. Ocampos (z pen.) – 70. J. Sanmartín Mato

Sevilla znovu ztratila v domácím zápase, který měla podle papírových předpokladů vyhrát. Tentokrát si ze stadionu Ramóna Sáncheze-Pizjuána odváží bod Alavés.

Alavés dokázal pozornou obranou favorita na dlouhou dobu deaktivovat, nejlepší šanci měl Joselu po spolupráci s Camarasou, Vaclík se blýskl skvělým zákrokem.

Ve druhé pětačtyřicetiminutovce Sevilla dvakrát zahrozila ze vzduchu, Koundé ani Fran Vázquez neuspěli. Šokem pro domácí byla branka Joselua ze 71. minuty. Útočník Alavésu si našel Vaclíkem nedostatečně vyřažený balón, aby ho poslal do sítě. Reakce Andalusanů byla okamžitá. Centrovaný míč skončil na ruce obránce - penaltou, kterou přetavil ve vyrovnání Ocampos. Na více už Lopeteguiho svěřenci nedosáhli, konečný stav zní 1-1.

02.02.20 18:30 Villarreal 3:1 Osasuna
Branky: 45. F. Alcácer García , 54. R. Peña Jiménez , 59. S. Cazorla González (z pen.) – 48. A. Hernández Umpiérrez

Ani dobrý předvedený výkon nestačil Osasuně k dobrému výsledku na Estadio de la Cerámica. Efektivnější Villarreal soupeře zdolal poměrem 3-1.

Osasuna měla několik nadějných útoků, jenže při absenci Chimy Ávily nenašla střelce, který by je dokázal využít. Na konci poločasu ji úprkem od poloviny hřiště s gólovou tečkou potrestal Paco Alcácer, jenž skóroval při debutu ve žlutém dresu.

Aridane sice po změně stran rychle vyrovnal po rohovém kopu, domácí si ovšem vzali ztracené vedení rychle zpět. Prosadil se Rubén a v rychlém sledu Cazorla z proměněné penalty za faul Aridaneho. Na odpor se už hosté nezmozli a odjíždějí z valencijské oblasti s prázdnou.

02.02.20 21:00 FC Barcelona 2:1 Levante
Branky: 30. A. Fati , 31. A. Fati  – 90. R. Rochina Naixes

Dva góly sedmnáctiletého Ansu Fatiho zařídily Barceloně vítězství nad Levante, které na Camp Nou zejména ve druhém poločase favoritovi nic neulehčilo.

Barcelona začala dobře, a když po půlhodině udeřila i gólově, povedlo se jí to dvakrát během 103 vteřin. Lionel Messi geniálním pasem vyslal Fatiho a barcelonský mladík zkušeně zakončil mezi nohy brankáře. O chvíli později zamířil do stejného místa, a přestože jeho střela nebyla tak povedená, chybujícímu Aitorovi propadla do sítě. Asistentem byl opět Messi. Semedo následně trefil břevno.

Ve druhém poločase začali podnikat nebezpečné útoky i hosté z Levante, korigující tefy ale dosáhli až v nastaveném čase. Na větší zdramatizování střetnutí jim nezbyl čas. A protože Lionel Messi několikrát nezakončil přesně, triumfovala Barcelona těsným výsledkem 2-1.