Shrnutí 19. kola Primera División

Fanoušci Valladolidu (© marca.es)

Pátek přinesl dvě remízy - mezi Valladolidem a Leganésem a Sevillou a Athleticem. Real Madrid dobyl stadion Getafe, Barcelona jen remizovala v derby na půdě Espanyolu.

Valencia udolala Eibar, Atlético Levante a Granada Mallorcu.

Real Sociedad nestačil na Villarreal, Alavés remizoval s Betisem a Celta Vigo v posledním zápase kola s Osasunou.

03.01.20 18:00 Real Valladolid 2:2 Leganés
Branky: 8. E. Ünal , 79. E. Ünal  – 4. M. Braithwait , 13. R. Mesa Quevedo

Jestliže někdo čekal, že souboj z dolních pater tabulky mezi Valladolidem a Leganésem bude svázán taktikou, pak se mýlil. Ofenzivní střetnutí přineslo čtyři branky, po dvou na každé straně.

Úvod byl strhující. Uběhlo pouhých třináct minut a na ukazateli už svítil stav 1-2. Leganés udeřil po rychlém kontru Braithwaitem, ale Valladolid rychle odpověděl zásluhou Enese. Hosté si vzali vedení zpět, centr z pravé strany propadl až k Mesovi, který neměl problém poslat balón do sítě.

Další branka přišla až v 79. minutě a znamenala, že Valladolid se dočkal odměny za svoji vytrvalost a tlak. Autorem vyrovnání byl opět Enes Ünal. V poslední vteřině nastavení mohl rozhodnout Carrillo, jako zachránce Valladolidu se ukázal Joaquín.

03.01.20 20:00 Sevilla 1:1 Athletic Club
Branky: 60. U. Núñez Gestoso (vlastní) – 15. A. Capa Rodríguez

Sevilla a Athletic si jako první výsledek roku 2020 zapíší remízu, která bude mít větší hodnotu pro hosty z Bilbaa.

Athleticu se podařilo domácí zaskočit už po čtvrthodině, kdy se k míči na hranici velkého vápna dostal Capa a přesnou střelou k tyči skóroval. Sevilla dlouho nemohla na pevnou obranu Lvů najít recept.

Podařilo se jí to až po změně stran, Munirově střele však zabránil v cestě do sítě jeden z obránců. Střídající De Jonga zakončoval do tyče, a tak našli domácí nečekaného spojence v Unaiovi, který při snaze o odvrácení centru překonal svého jmenovce v brance - 1-1. Hrdina, který by dokázal strhnout vedení na jednu, či druhou stranu, se nenašel, Sevilla proto remizovala s Athleticem 1-1.

04.01.20 12:00 Valencia 1:0 SD Eibar
Branky: 27. M. Gómez González

Valencia zlomila prokletí jménem Eibar a po sérii neúspěchů konečně baskického soka zdolala, byť i tentokrát dělal Netopýrům velké problémy.

Jediný gól v hodnotě tří bodů vstřelil po půlhodině uzdravený Maxi Gómez, jenž se pověsil do centru z pravé strany a přesnou hlavičkou nedal Dmitrovićovi šanci.

Domácí měli šance, aby přidali pojistku, což se jim nepovedlo. A tak se v závěru museli o těsný výsledek strachovat, protože Eibar se dostal do tlaku. Až vyloučení Oliveiry v nastaveném čase definitivně určilo, že body zůstanou i díky několika výborným zákrokům Jaumeho, jenž v boji o post jedničky možná získává náskok nad Cillessenem, na Mestalle.

04.01.20 15:00 Getafe 0:3 Real Madrid
Branky: 34. D. Soria Solís (vlastní), 53. R. Varane , 90. L. Modrić

Real Madrid se zařadil mezi kluby, pro které začalo nových kalendářních dvanáct měsíců pozitivně. Blancos dobyly stadion Coliseum výsledkem 3-0.

Výborné zákroky Thibauta Courtoise v prvním poločase a góly po standardních situacích. To byly klíčové faktory při vítězství hostů. Getafe totiž v úvodní půli mělo dvě tři velké šance, avšak pokaždé si vylámalo zuby na Courtoisovi.

Na opačné straně se David Soria podepsal pod úvodní branku špatným a pozdním vyběhnutím do souboje s Varanem. Když Varane přidal po změně stran druhý gól po standardce Kroose, pro Getafe šlo o příliš tvrdý úder, ze kterého se už nedokázalo vzpamatovat. V nastavení ještě věnoval Valverde snadný gól Modrićovi, Real Madrid zvítězil 3-0.

04.01.20 17:30 Atlético Madrid 2:1 Levante
Branky: 13. Á. Correa , 18. F. de Almeida Monteiro  – 16. R. Martí Salvador

Atlético Madrid po bláznivé pětiminutovce v úvodu prvního poločasu porazilo Levante těsně 2-1. Největší podíl na triumfu má Jan Oblak.

Slovinský brankář svůj tým při závěrečném tlaku Levante podržel a hokejový semafor, kterým vystavil stopku hlavičce Bardhiho z poslední minuty nastavení, lze označit za kouzelný zákrok, bezpochyby jeden z nejlepších v sezóně.

To už dávno platil stav 2-1, který se zrodil mezi 13. a 18. minutou. Correa se prosadil jako první, Levante kontrovalo gólem Rogera po standardní situaci. Strhující fázi zápasu ukončila hlavička Felipeho, která vrátila Atléticu vedení. A protože zbytek mače už patřil brankářům, zůstal rezultát 2-1 jako konečný.

04.01.20 20:00 Espanyol 2:2 FC Barcelona
Branky: 23. D. López Silva , 88. L. Wu  – 50. L. Suárez Díaz , 59. A. Vidal Pardo

Derby nemá favorita. Ani když hraje poslední s prvním. Známé pravidlo se potvrdilo i v bitvě o Barcelonu, v níž Espanyol dokázal lídra soutěže obrat o bod.

Po prvním poločase dokonce Espanyol vedl, po standardní situaci se totiž perfektní hlavičkou prosadil David López. Barcelona byla lepší, Messi hlavičkoval jen do náruče brankáře a Suáreze zastavila tyč.

Z kabin se vrátili hosté s lepší muškou a během několika minuta skóre otočili. Nejprve Luis Suárez využil dokonalého pasu Jordi Alby za obranu, aby popíchl míč do sítě, následně sám Uruguayec krásně šajtlí našel Artura Vidal, proti jehož hlavičce neměl Diego López nárok. Rozhodující roli sehrálo vyloučení De Jonga, Espanyol přesilovku v závěru využil, RCDE Stadium ovládlo nadšení po vyrovnávací trefě Wu Leie. Espanyol získal při premiéře Abelarda na lavičce bod a velkou vzpruhu do dalších utkání.

05.01.20 11:00 Granada 1:0 Mallorca
Branky: 24. Á. Montoro Sánchez

Granada potřebovala hodit za hlavu nevýrazný konec roku 2019, což se jí povedlo na úkor venku stále se trápící Mallorce. Andalusané si připisují vítězství 1-0.

Montoro zažil během krátké chvíle obě strany fotbalové mince. Po dvaceti minutách nepohrdl pobídkou Soldada a vstřelil jediný gól zápasu, jenže těsně před poločasem si přivodil další zranění a musel nuceně střídat.

Na gól Montora mohl navázat Machís, zaskvěl se Reina. Mallorca se snažila prolomit bídné výsledky mimo Son Moix, v posledních metrech jí ale chyběla přesnost, výhru domácích proti neohrozila.

05.01.20 13:00 Real Sociedad 1:2 Villarreal
Branky: 22. W. da Silva  – 58. M. Trigueros Muñoz (z pen.), 72. S. Cazorla González

Villarreal dosáhl na další cenný výsledek. Po venkovním skalpu Sevilly si podmanil i stadion Realu Sociedad, kde navíc dokázala otočit nepříznivé skóre.

Real Sociedad vedl v polovině zápasu zaslouženě, soupeře totiž po celou úvodní pětačtyřicetiminutovku přehrával. Gólově to potvrdil Willian José a zvýraznit vedení Basků mohl Ødegaard, před poločasem ale míč po zemi propadl těsně vedle tyče.

Villarreal se nevzdal a do druhého dějství nastoupil odhodlán se o body poprat. Manu Trigueros po necelé hodině vyrovnal z penalty na Chukwuezeho, Santi Cazorla následně dokonal obrat perfektní střelou na zadní tyč. Mezitím domácí Merino napálil břevno. Real Sociedad už zareagovat nedokázal, s Villarrealem smolně prohrál 1-2.

05.01.20 15:00 Deportivo Alavés 1:1 Real Betis
Branky: 14. A. Vidal Parreu  – 55. E. Leite de Souza Junior
05.01.20 20:00 Celta de Vigo 1:1 Osasuna
Branky: 75. S. Mina Lorenzo  – 83. L. Ávila