Shrnutí 20. kola Primera División

Getafe slaví tři body (© marca.es)

Leganés doma nestačil na Getafe, Levante na Alavés. Real Madrid těsně přehrál Sevillu, první ale zůstává Barcelona díky skalpu nováčka z Granady.

Zápas mezi Osasunou a Valladolidem skončil bez branek a Eibar si vyšlápl na Atlético Madrid.

Mallorca překvapivě nedala šanci Valencii, Betis byl nad síly Realu Sociedad. Athletic remizoval se Celtou Vigo.

17.01.20 21:00 Leganés 0:3 Getafe
Branky: 12. L. Cabrera Sasía , 21. A. Nyom , 33. J. Mata Arnaiz

Getafe nebralo v potaz zlepšenou formu Leganésu a regionálního soka sestřelilo třemi góly v prvním poločase, díky čemuž se posunulo na pohárové příčky.

Tempo hry od začátku udávali na Butarque hosté. Do skóre to poprvé promítl po rohovém kopu Cabrera, po dvaceti minutách zvýšil další hlavičkou Nyom a chyba domácích na polovině hřiště znamenala po půlhodině další trefu Getafe, přečíslení 4 na 1 zakončil Mata.

Druhý poločas se dohrával jen z povinnosti a tomu odpovídala jeho úroveň. Neškodný Leganés nebyl pro Bordalásův výběr hrozbou a Getafe ubralo ze snahy o skórování. Jedinou zajímavou situací byla příležitost Maty po kiksu Cuéllara, forvard Getafe selhal. Náladu mu to nezkazilo, jeho celek i tak snadno vyhrál 3-0.

18.01.20 13:00 Levante 0:1 Deportivo Alavés
Branky: 64. A. Vidal Parreu

Alavés hodil za hlavu sérii neúspěšných výsledků a dobrým výkonem dobyl stadion Levante.

Jediný gól utkání vstřelil po hodině hry Aleix Vidal, jenž se tak nejlepším způsobem omluvil za nešťastný výrok po zápase proti Betisu, kdy kritizoval příliš defenzivní střídání trenéra Garitana.

Vítězství hostů mohlo být i vyšší, jenže Lucas Pérez dnes neměl svůj den. Hned několikrát se ocitl sám před brankářem, pokaždé zklamal. Brankář Aitor byl nejlepším mužem Levante, což dostatečně vypovídá o celých 90 minutách. Ani jeho výborné představení Granotes k úspěchu nepomohlo.

18.01.20 16:00 Real Madrid 2:1 Sevilla
Branky: 57. C. Casimiro , 69. C. Casimiro  – 64. L. de Jong

Real Madrid má další tři body do tabulky, v těžkém zápase nakonec dokázal na Bernabéu přetlačit bojovnou Sevillu těsně 2-1.

Nudný první poločas plný nepřesností nabídl jedinou zajímavou situaci, a to gól De Jonga krásnou hlavičkou do horního rohu branky. Rozhodčí ho však po konzultaci s VARem anuloval kvůli bloku, který Gudelj vystavil jednomu z obránců. Kontroverzní rozhodnutí znamenalo poločasový stav 0-0.

Druhé dějství bylo výrazně zábavnější. Jović uvolnil patičkou Casemiro, jenž elegantně přehodil Vaclíka. Sevilla se nevzdala a De Jongovou přízemní střelou přesně k tyči vyrovnala. Opět šlo o sporný moment, branka totiž neměla platit, protože Munir se před spoluhráčovým kopem dvakrát dotkl míče rukou. Real Madrid se nenechal rozhodit a dosáhl rozhodujícího zásahu. Hlavička Casemira znamenala vedení 2-1. Protože Kroose vychytal Vaclík a En-Nesyri pálil těsně mimo, šlo o výsledek konečný.

18.01.20 18:30 Osasuna 0:0 Real Valladolid

Na stadionu El Sadar se zrodil výsledek 0-0, který neznamená žádnou novinku. Potvrdil totiž současné rozpoložení Osasuny i Valladolidu.

Pro Rojillos jde o čtvrtý domácí zápas v řadě bez vítězství, čekání Valladolidu na ligovou výhru se pak prodloužilo už na osm kol. Dělba bodů není nespravedlivá, přestože to byla Osasuna, kdo chtěl tři body více.

Hovoří o tom statistika střel jednoznačně v její prospěch. Jenže Valladolid sice nepálil tak často, přesto také nebezpečně. Například Guardiolův dloubáček zastavilo až břevno. Adrián a Chimy Ávila zahrozili nejvíce za Osasunu, ale bez gólové tečky.

18.01.20 21:00 SD Eibar 2:0 Atlético Madrid
Branky: 10. E. Burgos , 90. E. Expósito Jaén

Matný výkon Atlética nemohl stačit na srdnatě bojující Eibar, který na Ipurue po velmi dobrém výkonu porazil favorita zaslouženě 2-0.

Hosté zaspali úvod a nebrali zřetel na varování. Nejprve se zaskvěl Oblak, poté Orellana mířil nad a napotřetí už to Eibaru vyšlo. Po rohovém kopu v jedenácté minutě skóroval Burgos.

Atlético se probralo až v postupujícím časem, v nejlepší šanci potvrdil J. Félix, že není v ideálním rozpoložení. Eibar hrál aktivně i za těsného vedení a odměna přišla v poslední minutě, kdy Expósito přízemní střelou překonal Jana Oblaka podruhé. Více se na Ipurue neudálo, Eibar si v tabulce výrazně polepší.

19.01.20 12:00 Mallorca 4:1 Valencia
Branky: 7. A. Raillo Arenas , 22. A. Budimir , 41. A. Budimir , 79. J. Lago  – 82. F. Torres García

Předpověď počasí říkala, že v neděli kolem poledne bude v oblasti stadionu Son Moix pořádný vichr. Nikdo ale nemohl tušit, že na sebe vezme podobu fotbalistů Mallorcy, kteří bez milosti smetli Valencii 4-1.

Není pochyb o tom, že červeně zabarvený stánek byl svědkem nejlepšího střetnutí Mallorcy po návratu do La Ligy. Už po prvním poločase platil rozhodnutý stav 3-0, o který se zasloužili Raíllo a dvakrát Budimir, jehož druhý gól byl trefený výstavně.

Konec hostujících nadějí znamenalo vyloučení Pareja v 51. minutě. Mallorca toho využila ke zvýšení na 4-0 Dani Rodríguezem, opět šlo o parádní branku. Valencia se dočkala alespoň čestného úspěchu o dvě minuty později, jeho autorem byl Ferran. Šlo jen o kosmetickou úpravu skóre, tři body zůstávají domácích.

19.01.20 14:00 Real Betis 3:0 Real Sociedad
Branky: 27. B. Iglesias Quintas , 44. J. Sánchez Rodríguez , 90. S. Canales Madrazo

Betis ještě neřekl v letošní sezóně poslední slovo a proti Realu Sociedad ukázal, že se s ním musí počítat. Soka, který si prozatím vedl podstatně lépe, přejel jednoznačně 3-0.

Ze strany hostů šlo o smutný výkon, což potvrzuje fakt, že jejich nejlepší šance se zrodila po střely z poloviny hřiště. Merinův nečekaný pokus zastavilo břevno. To už v době, kdy měli domácí nakročeno k výhře.

Po úvodní pětačtyřicetminutovce totiž vedli 2-0, když se prosadil Borja Igleasias a nestárnoucí Joaquín Sánchez. Definitivní podobu výsledku dal v nastveném čase Canales. Betis potvrdil zlepšenou formu, Real Sociedad zůstal na Villamarínu za očekáváním.

19.01.20 16:00 Villarreal 1:2 Espanyol
Branky: 62. S. Cazorla González (z pen.) – 5. D. López Silva , 47. R. de Tomás Gómez

Espanyol po devíti zápasech konečně poznal, jak chutná vítězství, a to rovnou na půdě rozjetého Villarrealu, kterému v závěru chybělo více štěstí.

Hosté začali překvapivě aktivně a David López už v páté minutě vsítil jedinou branku úvodní půle. Druhý poločas začal stejně - gólem Espanyolu. Tentokrát se měl snadnou úlohu Raúl de Tomás, pro něhož to byl první ligový zásah po přestupu z Benficy.

Utkání se pro hosty začalo komplikovat po hodině hry, kdy byl za ruku vyloučen Javi López a Cazorla proměnil nařízenou penaltu. Villarreal se dostal do tlaku, Diego López si však dobře postavil tyče, které mu dvakrát pomohly. Espanyol nesmírně cenné a důležité tři body uhájil a dotáhl se na předposlední Leganés.

19.01.20 18:30 Athletic Club 1:1 Celta de Vigo
Branky: 76. R. García Escudero (z pen.) – 56. R. Alcântara do Nascimento

Devadesát minut mezi Athleticem a Celtou Vigo vítěze nenašlo, bod nic neřeší ani pro jeden klub.

Hosté se o něj zasloužili odhodláním a vytrvalým odrážením útoků domácích, Athletic větší aktivitou i větším množství šancí. Pokud měl někdo výrazně blíže k triumfu, byl to právě Athletic, na to se však historie neptá.

Na úvodní branku se muselo čekat do 56. minuty, kdy balón po zemi poslal za záda Iaga Herrerína Rafinha. V 76. minutě zahrál jeden z hostů rukou, rozhodčí ukázal na puntík a z něj se nemýlil Raúl García. Ani velký tlak v závěru Athletic k výhře nenasměroval, konečný výsledek zní 1-1.

19.01.20 21:00 FC Barcelona 1:0 Granada
Branky: 76. L. Messi

Angažmá Quique Setiéna v Barceloně začalo úspěšně, Katalánci po solidním výkonu porazili na Camp Nou Granadu 1-0.

Důslednější napadání a celkově živější dojem ze hry. To jsou první viditelné prvky, které bude chtít Setién svému celku vštípit. Přesto byl dlouho stav 0-0 a po změně stran domácím zatrnulo, když Ter Stegena po ojedinělé střele hostů zachránila tyč.

Barcelona hrála trpělivě a šance se množily. Ujala se až ta Messiho ze 76. minuty, kdy jej povedeným přistrčením vyzval ke skórování Arturo Vidal. To už platila početní výhoda favorita, neboť krátce předtím byl po druhé žluté kartě vyloučen Germán. Griezmann mohl přidat pojistku, ale i za brankářem Granada cinkla tyč. Barceloně stačil k první výhře pod Setién jediný gól.